WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_137067_1.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wpdp_options`


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_137067_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/vizyucom/public_html/wp-includes/class-wpdb.php on line 2187

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_137067_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT wpdp_posts.* FROM wpdp_posts LEFT JOIN wpdp_term_relationships ON (wpdp_posts.ID = wpdp_term_relationships.object_id) WHERE 1=1 AND ( wpdp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (9) ) AND wpdp_posts.post_type = 'cookielawinfo' AND ((wpdp_posts.post_status = 'publish')) GROUP BY wpdp_posts.ID ORDER BY wpdp_posts.post_date DESC

Cereyanda Kalmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi - Vizyu

Cereyanda Kalmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cereyanda kalmak nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Benzeri konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Halk arasında özellikle yaşlılar tarafından sıkça duyduğunuz bir deyimdir. Karşılıklı esen rüzgara cereyan denmektedir. Genel olarak cereyan, açık olan iki kapı ya da cam gibi yerlerde olur ve buralarda durulmaması gerektiği belirtilir. İki hava akımı arasında kalındığından dolayı insanı üşütebilir.

Cereyanda kalmaktan asıl kasıt bir esintinin arasında kalmaktır. Aynı esintiyi günümüz şartlarında pervaneler ve klima da ortaya çıkarmaktadır. Genel olarak pervane ve klimayı açarak uyumak, ortamı aşırı serin yapmak, terliyken klima karşısında durmak ve soğuk havaya maruz kalmak bunlara örnektir. Klimalar iklim değişikliği nedeniyle giderek daha fazla hayatımıza girmekte ve bu gibi insana zarar veren etkileri de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı klimalar ve pervaneler, kontrollü olarak kullanılmalıdır. Ayrıca klima ya da pervane rüzgarına karşı direkt olarak vücudumuzu koymamalı, ortamda dikkatli olmalıyız.

Cereyanda Kalmak Belirtileri

Cereyanda Kalmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yazın ve bahar aylarında sıcaklıkların fazla olduğu zaman dilimlerinde klimalar en büyük dayanağımız olmuş durumda. Ayrıca klima yerine camları, kapıları açarak havanın serinlemesi ve ev içerisinde esinti olmasını amaçlarız. Fakat havaların sıcak olmasından kaynaklı olarak terlemek de son derece olağan bir durum, hastalık gibi durumların önüne geçmek için esintiden yani cereyandan uzak durmak gereklidir. Direkt olarak arada kalmak hastalanmanıza sebep olabilir.

Kişi eğer direkt olarak cereyanda kalırsa üşütebilir, soğuk algınlığı belirtileri gösterebilir, ateş, mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtileri gösterebilir. O esnada terliyken ve vücut sıcaklığı çok yükselmişken insan üşüdüğünü anlayamayabiliyor. Ancak bunu devam ettirmek ve sürekli hale getirmek hastalıklara davet çıkartabiliyor. Ayrıca uyku esnasında insan üşüdüğünün farkına varamayabiliyor, bundan kaynaklı olarak uyurken mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Ayrıca cereyanda kalmanın en önemli etkilerinden bir tanesi de vücutta tutulmalardır. Eklemlerde, kaslarda, boyun ve çevresinde tutulmalar görülebilir. Ayrıca fazla cereyanda kalmak halsizlik, geniz akıntısı gibi sorunlara da yol açabilir. Cereyanın bünyelerde oluşturabildiği etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat şikayetler genel anlamda yukarıda sıraladığımız gibidir.

Cereyanda Kalmak Tedavisi

Cereyanda Kalmak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Aslında cereyanda kalmak direkt olarak bir hastalık değildir, fakat hastalıklara kolayca davetiye çıkarabilecek bir durumdur. Tıpta cereyanda kalmak diye bir şey yoktur. Bunu biraz daha bilimsel bir temele oturtmak gerekirse, soğuk algınlığı ya da üşütmek denilebilir. Soğuk algınlığı etkileri de; baş ağrısı, burun akıntısı, öksürme, mide bulantısı, kas ağrısı olarak gözükmektedir.

Bu etkileri kendinizde gözlemlediğinizde fazla zaman kaybetmeden bir doktora giderek gözükebilirsiniz. Eğer sorunlarınız cereyan kaynaklıysa, birkaç gün içerisinde eski halinize döneceksinizdir. Ayrıca doktora gitmeden önce, istirahat etmek, düzenli beslenmek, yoğun şekilde vitamin almak sizlere iyi gelecektir. Ayrıca bitki çayları, meyve ve sebzeler, domates de ilaç kullanmadan etkili şekilde mücadele edebileceğiniz yollardandır.

Cereyanın bir başka olumsuz etkisi olan eklem ve kas ağrıları gibi durumlarda da doktora başvurabilirsiniz. Diğer bir yol olarak bir eczaneye gidip, sorununuzu anlatarak kas gevşetici tedavisi alabilirsiniz.

Cereyanda Kalmak İle İlgili Sık Sorulanlar

Cereyanda kalmanın belirtilerine ve tedavi yöntemlerine yazımız boyunca detaylıca değindik. Ayrıca bununla alakalı insanların merak ettiklerini sizler için aşağıda başlıklar halinde cevaplandırdık.

Rüzgar Cereyan Ne Demek?

Genellikle kapalı ortamlarda, açık olan iki yer arasında ortaya çıkan esintidir. Karşılıklı açık yerler arasında çıktığından dolayı halk arasında cereyan olarak tabir edilmektedir. Tıbbi açıdan bakıldığında böyle bir ifade bulunmamaktadır. Ayrıca bu gün pervane ve klima gibi aletler yapay olarak esintiler de üretmektedir.

Cereyanda Kalmak Kalp Ağrısı Yapar mı?

Çoğunluğa bakıldığında, kalp ağrısı cereyanla birlikte sık görülen bir belirti değildir. Fakat bazı insanlarda nadir de olsa bu sorun ortaya çıkmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi cereyanda kalındığında da her insan aynı tepkiyi göstermemektedir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, öncelikle doktora gitmeli ve bir kontrolden geçmelisiniz.

Cereyanda Kalmak Karın Ağrısı Yapar mı?

Cereyanda kalmak karın ağrısı oluşturabilir. Bunun sebeplerinden bir tanesi gaz oluşumudur, özellikle soğuğa maruz kalınması durumunda insanlar karın ağrısı yaşayabililer.

Cereyanda Kalmak Mide Bulantısı Yapar mı?

Evet, mide bulantısı ve istifra etme genel belirtiler arasında bulunmaktadır. Bitki çayları tüketmek, nane limon içmek soğuk algınlığı sırasında midenizi rahatlatır ve bulantınızı azaltır.

Cereyanda kalmak ile alakalı sorularınızı ve kendi tecrübelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın