Domates Diyeti Nasıl Yapılır – Faydaları Nelerdir?

Domates diyeti nasıl yapılır, diyetin faydaları nelerdir gibi konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Diyetler genel anlamda süreç olarak işlemektedir, maalesef aynı gün içerisinde sizlere onlarca kilo verdirecek bir karışım bulunmamaktadır. Bundan dolayı sabırlı olmalı ve kilo vermek için kararlı olmalısınız. Sonuca odaklandığınız taktirde hepsi daha kolay olacaktır.

Tomato - Wikipedia

Domates Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlık ve ince bir vücut neredeyse herkesin dilediği bir şeydir. Tüketeceğiniz, makro besinler sağlığınız üzerinde farklı etkiler sağlamaktadır. Her vitamin de aynı şekilde vücudunuz üzerinde farklı etkiler bırakır. Domates diyeti nasıl yapılır konusuna geçmeden önce bunu biraz örneklendirelim. A vitamini yönünden zengin besinler tükettiğiniz taktirde, cildinizi daha parlak bir hale getirebilirsiniz. C vitamini açısından zengin besinler ise sizlerin bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlayacaktır. B1 vitamini ise vücudunuzun metabolizmasını hızlandırmanız konusunda yardımcı olur.

Bu liste uzayarak devam edebilir, bazı besinler yapısında bulunan vitaminler ve daha fazla etmen sayesinde diyetlerin vazgeçilmezi olur. Bu gibi besinler keşfedildikten sonra genellikle tek besinden oluşan kilo verme diyetleri ortaya çıkar. Bu diyet türlerinden bir tanesi de domates diyetidir. 

Domates Diyeti Nedir?

Tomato Diet: Unsustainable Weight Loss Trend Alert! - BetterMe

Domates diyeti genel anlamda her öğününüzde domates tüketmeniz gereken bir diyet türüdür. Domatesler yapısı gereği kalori, yağ ve karbonhidrat bakımından son derece düşük değerlere sahip bir besindir. Ayrıca doğal olduğu sürece sağlığınıza pek çok olumlu etkisi de bulunmaktadır. Domates diyeti boyunca çiğ domates yiyebilir, ızgara yapabilir ya da domates suyu olarak içebilirsiniz. Kullanıcı dönütlerine bakıldığında bu diyet sıkı takip edildiğinde 4 günde 2.5 kilogram verilebiliyor gibi gözüküyor. Fakat unutmayın bu kadar kısa süreli kilo kaybı genellikle diyetin başında olur ve kısa sürelidir.

Domates diyeti tek başına zaman zaman tek besin tüketilmesinden kaynaklı olarak zararlı olabilmektedir, yazımız boyunca daha sağlıklı olan çeşidini de anlatacağız. Bu anlatacağımız türde günlük öğünlerinize, domates ve domates temelli ürünleriniz de eklenecek. Bu bahsedeceğimiz diyet türü diğerine nazaran daha sağlıklı ve uygulaması daha kolay bir türdür. Sonuç anlamında belki diğeri kadar hızlı kilo vermeniz mümkün olmayabilir ancak hem sağlık açısından hem de daha zinde olmanız açısından bu diyet daha faydalıdır.

Domatesin İçeriği

How Tomatoes Improve Heart Health | UPMC HealthBeat

Domates, sağlıklı olan diğer tüm sebzeler gibi alınması gereken vitaminlerle doludur. Bir fincanın yarısı kadar çiğ domates aşağıdakileri içermektedir;

Kalori: 18 kcal
Karbonhidrat: 3.89 gr
Yağ: 0,2 gr
Protein: 0.88 gr
Lif: 1,2 gr
Şekerler (glikoz ve fruktoz): 2.63 g
Domatesler ayrıca aşağıdaki gibi vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır:

A vitamini
C vitamini
Potasyum
Fosfor
folat
likopen
Lutein

Domatesin Sağlığa Faydaları

19 Healthy Lifestyle Habits That Don't Break Your Wallet | Wealth of Geeks

Diğer sebzelerde olduğu gibi domatesin de çok çeşitli bir yapısı bulunmakta. Bu yapısı sayesinde mucizevi faydaları da bulunmakta. Farklı hastalıkların risklerini azaltmak, vücudunuzun mevcut durumunu iyileştirmek gibi pek çok misyonu da üstlenmekte. Başlıklarla domatesin faydalarından ve etkilerinden bahsedelim;

Kanser Olma İhtimalinizi Azaltır

Cancer

Domatesin içeriğinde bulunan C vitaminleri ve diğer antioksidanlar, kansere neden olan zararlı radikallerle savaşmada oldukça iyi bir silah haline gelmektedir.

Sağlıklı Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Bağırsaklar vücudumuzda sindirimle alakalı büyük görevler üstlenmektedir. Domatesin içerisinde ise bağırsakların sağlığına faydalı olacak, çok sayıda antioksidan bulunmaktadır. Hatta yapılan çalışmalar incelendiğinde kiraz ve domateslerin bağırsaklarınızda bulunan iyi bakterilerin büyümesine teşvik eden probiyotik görevi görebileceğini göstermiştir.

Göz Sağlığını Olumlu Etkiler

Eye Health Topic Index | Learn Morew with Better Vision Guide

Gözlerimiz zaman içerisinde ışıklardan olumsuz etkilenir. Domatesin içerisinde bulunan bazı besinler bu zararlı ışıkların yol açtığı hasara karşı korur. Zaman içerisinde oluşan makula dejenerasyonu ve katarakt gibi ciddi rahatsızlıkları önlediği gözlemlenmiştir.

Kalp Sağlığınızı da Destekler

Domatesin yapısında yukarıda sıraladık. Bu yapısında bulunan C vitamini, lif, potasyum ve kolin, kalbinizin sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bunu örneklendirmek gerekirse, potasyum kardiyovasküler hastalık risklerini azalttığı, kasları bozulmadan koruduğu ve böbrek taşı üretimini azalttığı gözlemlenmiştir.

Aşırı Domates Tüketmenin Riskleri

Domatesin yukarıda saydığımız faydalarına rağmen, her şeyin aşırısı tüketilmesinin zararları da bulunmaktadır. Domates de aşırı tüketildiğinde vücudumuza zarar vermektedir.

Domatesin içerisinde bulunan potasyumun aşırı tüketimi, böbreklerinde fonksiyon bozukluğu olan kişiler için olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bundan dolayı bu diyet dahilinde veya haricinde tüketirken sahip olduğunuz rahatsızlıklara dikkat etmelisiniz.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD)

Bu hastalığa sahip kişiler, asidik oldukları ve mide ekşimesi ve kusma gibi semptomların artmasına neden olabileceği için çok fazla domates yemekten kaçınmak isteyebilirler.

Daha fazla uzatmadan domates diyeti nasıl yapılır konusuna geçelim.

Domates Diyet Planı Örneği

DASH Diet: A Guide to the Scientific Plan for Lowering Blood Pressure |  Everyday Health

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hali hazırda meşhur olan iki farklı domates diyeti bulunmakta. Biz yazımız boyunca daha az kısıtlayıcı olanın takip edilmesini tavsiye ediyoruz. Aşağıda bir günlük dengeli domates diyet planı örneği verdik. Bunun üzerinde kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz.

Kahvaltı: Yarım su bardağı kadar yaban mersini, bir adet şeftali, Bir su bardağı kadar üzüm, bir tam elma, yarım su bardağı az yağlı yoğurt.

Öğle Yemeği: Domates bulunan bir sandviç, marul, tavuk, domates çorbası.

Atıştırmalık: Domates soslu uskumru.

Akşam Yemeği: 

Kahvaltı: Yarım su bardağı yaban mersini, bir şeftali, bir su bardağı üzüm, bir elma, yarım su bardağı az yağlı yoğurt.
Öğle yemeği: Domatesli sandviç, marul ve tavuk ve domates çorbası.
Atıştırmalık: Domates soslu uskumru.
Akşam Yemeği: Domates soslu, sebzeli tavuk yemeği.

Yukarıda listede kendinize göre düzenlemelerde bulunabilirsiniz, görüldüğü üzere en kuvvetli öğün sabah kahvaltısıdır.

Domates diyeti nasıl yapılır konusuyla alakalı sormak istediklerinizi ya da tavsiyelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın