Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma – Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapağından yağ bezesi aldırma işlemi nasıl yapılır, nasıl tedavi edilir gibi konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Her ne kadar insanın görmesine engel olmasa da pek çok kişi normal olarak görünüş açısından sorun etmekte. Yağ bezeleri sanıldığının aksine lazer ile tedavi edilebilir. Tedavi şekli değişiklik göstermektedir, burada önemli olan bezenin boyutu, konumu ve kişinin beklentilerine göre değişiklik göstermektedir.

Tümör benzerinde olan bu yapıların içi yağ doludur ve zaman içerisinde büyüme de göstermektedirler. Çoğunlukla iyi huylu olan bu yağ bezeleri vücudum herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu yağ bezeleri genel anlamda kolesterol ya da bağışıklık sistemi hücrelerinin birikmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Bezeler genel anlamda bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmasa da insanlarda estetik açıdan kaygıya yol açabilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır, ayrıca orta ve ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Fakat bu demek değildir ki genç yaşlarda gözükmemektedir, erken yaşlarda da gözükme ihtimali vardır.

Göz kapaklarında ortaya çıkan yağ bezeleri genel anlamda burun ve gözler arasında göze daha yakın bir noktada ortaya çıkar. Beyaz tene sahip bireylerde beze ucu o kadar belli olmazken, koyu tene sahip bireylerde daha sık görülebilmektedir. Şekil olarak bir standarda sahip değildir, kimi zaman tam yuvarlak olarak ortaya çıksa da oval ve ovale yakın olarak da kendisini gösterebilmektedir. Çok ufak olarak çıktığından dolayı çoğu insan başlangıçta önemsemez, her zaman olmasa da bazı durumlarda büyüme de gözlemlenebilir.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Neden Ortaya Çıkar?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma - Nasıl Tedavi Edilir?

Bezenin göz kapağında ortaya çıkmasının tek bir sebebi olmayabilir, genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi obezite, aşırı yağlı beslenme, hareketsiz yaşamak gibi etmenler bu bölgede yağlanma ve beze oluşmasına yol açabilmektedir.

Fakat bunlardan bağımsız olarak 40-50 yaş aralığında bulunan insanlarda nedensiz olarak da ortaya çıkabilmektedir. Çok aşırı sebepleri olmasa da bu ve benzeri durumlarda genetik nedenler aranabilir. Kandaki yağ oranının yüksek olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi fazlaca alkol tüketmek, karaciğer hastalıklarına sahip olmak gibi sebeplerden dolayı da gözlemlenebilir. Gençler ve çocuklarda görüldüğü durumlarda metabolizmayı etkileyen hastalıklardan şüphelenilir.

Göz kapağında çıkan yağ bezelerinin bulaşıcı olduğu konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Rahatsızlık virüs ya da bakteri kaynaklı değildir bundan dolayı korkmanıza gerek yoktur.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Teşhisi Nasıl Konur?

Yağ bezesinin teşhisinin yapılması için çok fazla bir şeye gerek yoktur genel olarak fiziksel yoklama sayesinde teşhisi yapılabilir. Fakat bu incelemeyi yapan doktor, bezenin konumuna, rengine ve diğer detaylarına dikkat etmektedir, bu teşhis için faydalı olmaktadır.

Doktor yağ bezesi kaynaklı olarak kişinin metabolizmasıyla alakalı sorunları olduğundan şüphelendiği taktirde hastadan tam kan tahlili isteyebilmektedir. Test sonucu vermeniz böyle bir durumda iyi olacaktır, beklemediğiniz hastalıklar ortaya çıkabilir. Unutmayın ki yağ bezesinin tedavisi son derece kolaydır ancak diğer hastalıklar bünyeniz açısından sorunlara sebep olacaktır. Bundan dolayı eğer bu sorunla karşı karşıyaysanız, geciktirmeden kan tahlili yapmayı tercih edebilirsiniz.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma - Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma işlemi için hangi doktora gitmeniz gerektiği de önemlidir. Dermatoloji ya da genel cerrahi uzmanından randevu almak doğru olan olacaktır. Her iki bölümde de gerekli müdahaleler ve tedavi sağlanır. Amacınız sadece bezeyi aldırmaksa, genel cerrahiden randevu almanız daha iyi olacaktır.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ bezelerinin kendi kendine kaybolmasını beklemek çok mantıklı olmayacaktır, çünkü yağ bezeleri zaman içerisinde kaybolmaz hatta zaman içerisinde büyüme de gösterebilirler. Ayrıca krem ve ilaç kullanımıyla da yağ bezesinden kurtulmak mümkün değildir, yapılması gereken şey lazerle yakmak olacaktır. Bu tedavi yönteminde lokal anestezi kullanılmaktadır, ayrıca dikiş izleri de meydana gelebilmektedir. Ancak bu izler doktorlar tarafından yapılan uygulamalar sayesinde gizlenir. Kısacası izler kalıcı olmaz ve zaman içerisinde ortadan kalkmaktadır. Fakat siz bu ve benzeri konularda doktorunuzla direkt olarak konuşmalı ve aklınızda bulunan soruları ona sormalısınız.

Göz Kapağındaki Yağ Bezesi Görüşü Etkiler mi?

Yağ bezeleri, farklı sorunları pek yanında getiren türden rahatsızlıklar değildir, yanma, kaşınma gibi şikayetler de olmaz. Yağ bezesi çıktığı andan itibaren oluşan tek sıkıntı, estetik kaygı olacaktır. Fakat bazı durumlarda tedavi yapılmazsa büyüme gösterebilir ve göz kapağında büyüyerek düşmeye sebep olabilir. Fakat dediğimiz gibi büyüme işlemi de her daim görülen bir durum değildir.

Alınan Yağ Bezesi Tekrar Çıkar mı?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma işlemi yapan insanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Ameliyatla alınan yağ bezeleri zaman içerisinde tekrar ortaya çıkabilmektedir, ameliyattan sonra bu risk her daim mevcuttur. Vücut bu bölgede yağ üretimine devam ediyorsa yağ bezesi tekrar ortaya çıkacaktır. Ancak uzmanlara göre eğer yağ bezenizi lazer yöntemiyle aldırıyorsanız tekrar ortaya çıkma ihtimali daha düşük.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Sıkılır mı?

Vücutta bulunan iyi huylu tümörlerden olan yağ bezelerinin sıkılması, benzeri müdahalelerde bulunması bir hayli sakıncalıdır. Yağ bezeniz varsa kesinlikle sıkarak ortadan kaldırmaya çalışmamalısınız. Eğer yağ bezenizle alakalı olarak rahatsız olduğunuz bir durum söz konusuysa doktora giderek tedavi olabilir ve Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma işlemi uygulaması yaptırabilirsiniz.

Yağ Bezeleri Kendiliğinden Geçer mi?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma - Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma işlemi yapmadan kendi kendine geçer mi sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır, evet bazı durumlarda yağ bezesi kendi kendine kaybolmaktadır. Eğer kendi kendine geçmesi konusunda ilerleme yaşıyorsanız bu işlemi hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi Aloe Vera’dır. Düzenli olarak yağ bezenize uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yağ Bezesi Ameliyatsız Geçer mi?

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma işlemi her zaman ameliyat gerektirmez, zaman zaman çok küçük olması ya da kendi kendine geçebilecek durumda olması sebebiyle ameliyatsız olarak kaybolabilir.

Ayrıca aşağıda bulunan video sayesinde bir uzmanın görüşlerini de dinleyebilirsiniz;

 

Göz Kapağından Yağ Bezesi Aldırma – Nasıl Tedavi Edilir sizlere aktardık, sormak istediklerinizi ya da kendi tecrübelerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın