iPad AirPlay Nasıl Açılır? Nasıl Çalışır?

iPad AirPlay nasıl açılır, nasıl çalışır gibi konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Apple cihazlarında güncellemeler yaparak sürekli olarak yeni özellikler ekliyor. Her ne kadar bazı iPad modelleri çıktığında AirPlay yoksa da güncellemelerle kullanılabilir olan modeller oldu. Yazımız boyunca sizler iPad AirPlay nasıl açılır, açtıktan sonra nasıl çalışır gibi konularda anlatımlar yapacağız.

iPad AirPlay Nasıl Açılır? Nasıl Çalışır?

AirPlay her ne kadar küçük bir özellike gibi gözüküyor olsa da oldukça kullanışlı ve keyifli bir özellik denilebilir. iPad AirPlay sayesinde, iPad ekranınızı, ekranda olan her şeyi özelliği destekleyen akıllı televizyonunuza yansıtabilirsiniz. 

AirPlay sayesinde fotoğrafları insanlara rahatlıkla gösterebilir, üstelik büyük ekranda kendiniz de izleyebilirsiniz, ayrıca videolar için de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca çok fazla gecikme yaşanmadığı iPad ekranınızı tam olarak yansıtarak oyun ve benzeri işlemleri yapabilirsiniz. Aynı özellik iPhone cihazlarda da vardır, fakat AirPlay’in çalışması için akıllı televizyonunuzun bu özelliği destekliyor olması gerekmektedir.

iPad AirPlay nasıl kullanır sorusuna geçmeden hemen önce uyumlu cihazların listesini de sizler için sunalım.

iPad AirPlay Uyumlu cihazlar

  • iPad Pro (2. nesil) veya üzeri
  • iPad (6. nesil) veya üzeri
  • iPad Air (3. nesil) veya üzeri
  • iPad mini (5. nesil) veya üzeri

iPad’den AirPlay Yayını Nasıl Yapılır

iPad için AirPlay kullanmak istiyorsanız televizyonunuz ve iPad cihazınız aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekmekte. Aynı ağda olmazsanız AirPlay ile yansıtma işlemi yapamazsınız.

iPad'den AirPlay nasıl yapılır

Aşama 1: iPad’inizi akıllı televizyonunuz ile aynı ağa bağlayın.

Adım 2: Görmek istediğiniz resim ya da videoyu seçin. Örnek vermek gerekirse fotoğraf uygulamasına girerek bir resmi seçin. Daha sonra fotoğrafın paylaş menüsüne girerek AirPlay seçeneğini seçin.

Aşama 3: AirPlay’e tıklayın. Eğer yansıtma işlemini fotoğraflar üzerinden yapıyorsanız anlattığımız şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Ancak farklı uygulamalarda AirPlay düğmesi aynı noktada olmayabilir.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra televizyonunuz da bu özelliği destekliyorsa iPad ekranınızı televizyona yansıtabilirsiniz. Bu yansıtma işlemini durdurmak için kapatabilir ya da direkt airplayi kapatabilirsiniz.

Unutmayın yukarıda anlattığımız şeyler sadece destekleyen iPad modelleri ve televizyon modellerinde çalışmaktadır. Ayrıca AirPlay ile yansıtma özelliğini her video uygulaması da desteklememektedir. Uygulamaların bunu destekleyip desteklemedikleri genelde Apple Store üzerinde uygulama sayfasında gözükmektedir.

Ayrıca AirPlay özelliğini sadece televizyon için değil diğer cihazlar için de kullanılabilir durumdadır. Örnek vermek gerekirse, MacBook ekranına da benzer şekilde iPad ya da iPhone cihazınızı yansıtabilirsiniz.

 

 

iPad’inizi yansıtma

AirPlay ile iPad, iPhone ya da iPod touch cihazınızı Macbook ve benzeri cihazlara da yansıtabilirsiniz. Bunu yapmak için sizler için hazırladığımız gifi takip edebilir ya da adımları okuyarak uygulayabilirsiniz.

iPad'den AirPlay nasıl yapılır

Aşama 1: iPad’inizi MacBook’la aynı Wi-Fi’ye bağlayın.

Adım 2: Kontrol Merkezi’ni açmak için sağ üst köşeden aşağı kaydırın. Daha eski model iPad’ler için ekranın alt köşesinden yukarı kaydırın.

Aşama 3: Ekran Yansıtma’ya tıklayın.

4. Adım: Şimdi listeden Apple TV akıllı TV’nizi veya MacBook cihazınızı seçin.

Adım 5: TV ekranınızda veya Mac’inizde görünebilecek bir AirPlay parolası girmeniz gerekebilir.

6. Adım: iPad’inizi yansıtmayı durdurmak istiyorsanız, Kontrol Merkezi’ni açın > Ekran Yansıtma’ya tıklayın, ardından Yansıtmayı Durdur’a dokunun. Alternatif olarak, Apple TV Remote’unuzdaki Menü düğmesine de basabilirsiniz.

 

 

 

iPad AirPlay İçin Sık Sorulan Sorular

iPad’imde AirPlay var mı?

iOS 4.2’den daha yeni bir sürümü destekleyen iPad, iPhone ve iPod touch cihaza sahipseniz cihazınız AirPlay destekleyecektir. Kısacası eski model cihazlar da AirPlay özelliğini desteklemektedir.

AirPlay neden çalışmıyor?

AirPlay’in çalışmamasının genel anlamda iki farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, televizyonunuz bu özelliği desteklemiyor olabilir. Bir diğer sebep ise iPad ile televizyonunuz aynı Wi-Fi ağına bağlı olmayabilir.

AirPlay simgesi iPad’de nasıl görünür?

AirPlay düğmesi, altta yukarıyı gösteren bir ok bulunan bir dikdörtgendir.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın