Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Listesi [Tüm Detaylar]

Nişan bohçası nasıl hazırlanır, içine neler konmalıdır? Alınması gerekenlerin listesini detaylı olarak sizler için hazırladık. Nişan bohçaları son derece önemli evlilik hazırlıklarından bir tanesidir. Yazımız içeriğinde nişan bohçasının nasıl hazırlanacağını detaylı şekilde sıraladık, merak edilenleri aktardık.

Nişan bohçası geçmişe dayalı büyük geleneklerden bir tanesidir, eski zamanlarda amacı daha farklı olan bu adet günümüzde biraz şekil değiştirerek devam etmekte. Eskiden amaç damadın gelinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir şeyler almasıyken, şimdilerde daha modern olmuş bir hale gelmiş durumda. Elbette bu nişan bohçaları hem bulunulan bölgeye hem de yöreye göre değişiklik göstermekte. Nişan bohçası içindekiler listesine ise yazının devamında değineceğiz.

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan bohçası içeriği karşılıklı olarak aileler tarafından hazırlanır. Hem kız tarafının ailesi hem de erkek tarafının ailesi karşılıklı olarak hediyeler alırlar. Bu yöreye göre değişse de zaman zaman nişan bohçasında karşı tarafın ailesine de hediyeler alınabilir. Nişan bohçası alışverişi genel olarak aileler tarafından yapılır. Ayrıca bohça içerisinde her zaman satın alınan ürünler değil, aileden kalan el emeği ürünler de bulunabilir.

Bu adetin adının bohça olmasının temel sebebi ise eskiden hazırlanma şeklidir. Günümüzde nişan bohçası, bohça şeklinde değil daha modern tarzlarda hazırlanmaktadır, estetik görünümler şeklinde teslim edilmektedir. Yazımızın devamında nasıl süslenebileceği, estetik bir görünüme dönüştürülebileceğini açıklayacağız.

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir?

Nişan bohçası genellikle nişan gününden birkaç gün önce ya da direkt olarak nişan gününde teslim edilir. Genel anlamda söz gününden sonra yavaş yavaş bohça hazırlanmaya başlanır, nişan gününe kadar bulunan arada tamamlanarak teslim edilir. Bazı bölgelerin geleneklerine göre nişan bohçası, nişan gününde özel bir merasimle teslim edilir. Bundan dolayı tam anlamıyla geleneklere uygun yapmak için, karşı tarafın gelenek ve göreneklerini öğrenebilirsiniz.

Eğer nişan gününden önce teslim edilecekse, daha önceden bir gün belirlenir ve genellikle evde bir buluşma ayarlanır. Daha sonra bohça karşı tarafın ailesinin de bulunduğu görüşmede verilir, bohçayla birlikte tatlılar ve benzeri ikramlar da verilir. Daha sonra bohça içeriği sergilenmeye başlanır, bu esnada diğer ikramlar da tüketilir.

Nişan Bohçasında Neler Olur?

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Listesi

Gelin ve damat için hazırlanan bohçalar temel olarak onların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple onların ihtiyaçları ve el emeklerine dayanan hediyeler içermektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bohçalar adetlere göre ailelere de hediyeler içerebilir. Gelin ve damada nişanlılık süresinde kullanabilecekleri bazı temel eşyalar alınır.

Alınan eşyalar genel anlamda özenle paketlenir, yukarıda bulunan resimde de bir örneğini görebilirsiniz. Bohça içerisinde kıyafetler, ayakkabılar, çantalar ve benzeri pek çok eşya bohçaya konmaktadır. Gelin ve damat bohçası içerikleri farklı olduğundan dolayı sizler için bu ayrımı yaptık, hemen aşağıda hem gelin için hem de damat için bu listeleri bulabilirsiniz.

Damat Bohçasına Ne Konur?

Damat bohçası

Damat bohçasının hazırlanma şekli ve eşyaları, gelin bohçasına kıyasla çok daha kolaydır. Ayrıca damat tarafına verilirken çok süslenmesine de gerek kalmaz. Erkekler adına çok çeşitli ürün bulunmadığından dolayı alınacak, hazırlanacak şeyler bellidir. Hemen aşağıdaki listeden yardım alabilirsiniz;

Damat bohça listesi şu şekildedir:

 • Gömlek
 • Lakos
 • Pantolon
 • Pijama
 • Terlik
 • İç Çamaşırı
 • Cüzdan
 • Kemer
 • Kol Düğmesi
 • Ayakkabı
 • Tıraş Makinesi
 • Kişisel Bakım Ürünleri (parfüm, losyon, tıraş köpüğü, şampuan, tırnak makası, deodorant vb.)
 • Kol Saati (Nişan töreninde damada takı olarak takılır)
 • Havlu
 • Lif ve kese
 • Çorap

Damat bohçası genel olarak bu şekildedir. Elbette yörelere ve özel ihtiyaçlara göre bunu şekillendirebilirsiniz. Liste görebileceğiniz gibi damadın özel kullanımına ve ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmıştır.

 

Gelin Bohçasına Ne Konur?

Gelin bohçası ise damat bohçasına nazaran çok daha uğraştırıcıdır, hem içeriği hem de süslemesi çok daha fazla zahmetlidir. Hemen aşağıda gelin bohça listesi bulunmaktadır.

Gelin bohça listesi şu şekildedir:

 • Kıyafet (Elbise, etek, bluz, gömlek veya ceket vb. gibi)
 • Topuklu ayakkabı
 • Çanta
 • Kişisel Bakım Ürünleri (parfüm, duş jeli, ayna, tarak, deodorant, bakım kremleri vb.)
 • Makyaj Seti (Fondöten, rimel, ruj, oje gibi gelinin kullandığı malzemeler)
 • Gecelik Takımı
 • İç Çamaşırı
 • Gelin Terliği
 • Takılar (nişan töreninde takılacaksa nişan alışverişi sırasında seçilir)
 • Havlu
 • Lif ve Kese
 • Yazma
 • Şal

Gelinin ihtiyaçlarının daha çeşitli olması ve bir çoğunun kıyafetlerden oluşması sebebiyle genellikle alışveriş esnasında gelin de bulunmaktadır. Eklenecek olan yazma, şal ve lif gibi el emeği ürünler gelin bohçasına daha sonradan eklenir. Gelin bohçasında, erkek bohçasına nazaran daha fazla el emeği ürün bulunmaktadır.

Hediyelik Bohçaya Ne Konur?

Hediyelik bohçalar genellikle ailelerin ve gelin ve damadın isteklerine göre hazırlanır. Alınacak eşyalar ailelere yönelik olur ve sadece çekirdek aile için bir şeyler alırlar. Hediyelik bohçalar, gelin ve damat bohçaları kadar detaylı ve fazla içerik barındırmamaktadır.

Hediyelik bohçalarda erkek bireyler için, çorap, havlular, gömlek, parfüm gibi klasik erkek eşyaları bulunurken kadınlar için, yazma, havlu, tişört, kozmetik gibi materyaller içermektedir. Burada alacağınız kişinin zevkini gözetmek en mantıklısı olacaktır.

Bohça Süsleme Örnekleri

Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Listesi

Nişan bohçaları içerisinde el emeği olan da çok fazla ürün bulunmaktadır. Eskiden olduğu gibi el emeği süslemeler ve bohça şeklinde teslimler yerine günümüzde çok daha düzgün süslenmiş, göz alan şekillerde teslim edilmektedir. Bohça süsleme işlemi ise tamamıyla sizin elinizdedir, dilerseniz kendinize göre daha yaratıcı süslemeler yapabilirsiniz. Fanuslar, kutular ve daha bir çok şekilde bohça süslemesi yapılmaktadır. Bu konuyla alakalı tam olarak bir kural yoktur, bu tamamıyla sizin ve ailenizin taktiridir.

Nişan Bohçası Hakkında Merak Edilenler

Nişan bohçası hazırlamaya başlarken bir çok kişinin aklında farklı sorular oluyor. Bu gibi konularda sizlerin meraklarını gidermek amacıyla bir araya getirdik. Nişan bohçası nasıl hazırlanır sorusuyla alakalı sormak istediklerinizi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bohçayı İlk Kim Getirir?

Elbette bu durum uygunluğa ve hazır olma durumuna göre değişiklik gösterse de adetlere göre bohçayı ilk olarak erkek tarafı getirmelidir. Hediye bohça hazırlandıysa, ilk olarak gelin bohçası teslim edilir. Aynı esnada kız tarafı da damat bohçası da erkek tarafına teslim edilir.

Nişan Bohçası ve Düğün Bohçası Arasındaki FarkNedir?

Nişan bohçası yukarıda da belirttiğimiz gibi söz ve nişan arasında çıkılan alışverişler sonucunda alınır. Dolayısıyla nişan amacıyla yapılan alışveriştir genel anlamda. Adetlere bakıldığında aslında düğün bohçası altında bir adet bulunmamaktadır. Geleneklerde sadece nişan bohçası bulunmaktadır. Adetlere göre bazı yerlerde düğünlerden önce de bohça hazırlanmaktadır, buna düğün bohçası denmektedir.

Nişan Bohçası Fiyatı Ne Kadar Olur?

Günümüz ekonomisi sürekli olarak değişiklik gösterdiğinden dolayı fiyatlar hakkında net bir şey söylesek de çok kısa zaman içerisinde geçersiz olacaktır. Elbette ortalama olarak bir fiyat söyleyeceğiz fakat bu miktarların kalıcı olmadığının bilincinde olmalısınız. Ayrıca alacağınız eşyalara ve bu eşyaların markalarına bağlı olarak fiyatlar çok değişiklik gösterecektir. Vereceğimiz fiyata takılar dahil olmamakla birlikte, nişan bohçası fiyatı 15 bin lirayı bulabilmektedir. Takılar işin içerisine girdiğinde ise bu miktar çok daha yükselmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere damat bohçası, gelin bohçasına göre çok daha uygun fiyatlı olarak hazırlanmaktadır.

Nişan Bohçası Nereden Alınır?

Bohça alışverişinin yapılacağı yer tamamıyla sizin isteklerinize göre değişiklik göstermekte. Bohça hazırlanırken yukarda bahsettiğimiz gibi gelin ve damat birlikte alışverişe çıkmakta, bu yüzden genel olarak kullandıkları markalara giderek alışveriş yapılmaktadır. Eşyalar çarşılardan ve pazarlardan da alınabilir, bu şekilde maliyet daha az olacaktır.

Nişan bohçası nasıl hazırlanır, fiyatları ve daha bir çok bilgiyi yukarıda sizler için listeledik, sormak istediklerinizi ve tavsiyelerinizi yorumlar kısmından bizlere ve diğer okuyuculara aktarabilirsiniz.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

“Nişan Bohçası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Listesi [Tüm Detaylar]” üzerine bir yorum

Yorum yapın