Ortak Kullanım Alanlarında Temizlik ve Hijyen Kurallarının Önemi

Ortak kullanım alanlarında temiz ve hijyen kurallarının önemi nedir, neden önemlidir gibi konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Toplum içerisinde temizlik ve hijyen kurallarına uymak son derece önemlidir. Hem kendi açımızdan hem de başkalarının yaşam alanları açısından temiz ortamlar bırakmış oluruz. Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kurallarına geçelim;

Evimizde nasıl ki temizlikle alakalı kurallara dikkat ediyorsak ortak kullanım alanları da temiz kullanılmalıdır. Bu kurallara toplum olarak uymamız sonucunda hem kendi sağlığımızı hem de etrafımızda bulunan diğer insanların sağlığını tehlikeye atmamış oluruz.

1.sınıf öğrencilerimizle Caddebostan Sahilde çevre temizliği yaptık - Irmak Okulları

Ortak Kullanım Alanlarında Temizlik ve Hijyen Kuralları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortak kullanım alanlarında temizliğe çok dikkat edilmesi gerekmektedir, ancak öncelikle bu bahsedilen ortak kullanım alanlarının nereler olduğuna yoğunlaşmak gerekiyor, genel anlamda ortak kullanım alanları şu şekildedir;

 • Okulumuz,
 • Eğitim gördüğümüz sınıfımız,
 • Toplu taşıma araçları,
 • Sinemalar ve tiyatrolar,
 • Sokaklar, caddeler, apartmanlar,
 • Umumi tuvaletler.

3. Sınıf Temizlik Her Yerde Konu Anlatımı - İlkokul Dokümanları

Yukarıda saydığımız bütün bu bölgeleri temiz tutmak son derece önemlidir. Ayrıca bu noktalarda temizlik kurallarına uygun davranmak bireysel olarak daha sağlıklı ve mutlu şekilde yaşamamızı sağlar. Ortak kullanım alanları adından da anlaşılacağı üzere, diğer insanlarla birlikte kullanılan bölgelerdir. Bu yüzden bu bölgelerde de temizlik kurallarına uymak son derece önemlidir. Aşağıda ortak kullanım alanlarındaki temizlik ve hijyen kurallarını açıklayacağız; 

 • Bulunduğumuz ortamda çöplerimizi çöp kutusu dışındaki yerlere atmamalıyız.
 • Toplu yaşanan yerlerde ve evimizde tuvaleti kullandıktan sonra her daim temiz bırakmalıyız.
 • Grip ve benzeri bulaşıcı hastalıklara yakalanmamız durumunda, diğer insanlara bulaşmaması adına maske ile dolaşmalıyız.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzımızı kapatmalıyız. Hapşırırken ağzımızı varsa mendille yoksa dirsekle kapatmalıyız. Bu sayede çevremizde bulunan insanlara virüs bulaştırma ihtimalini engelleriz.
 • Ders aralarında sınıfımızı ya da bulunduğumuz kapalı ortamları havalandırmalıyız.
 • Toplu taşıma araçlarında, sinemalarda, sokak ve caddelerde yine çöplerimizi dışarı atmamalı, boya, kalem gibi aletlerle etrafa karalamalarda bulunmamalıyız.

Okul Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Yukarıda sıraladığımız tüm kurallar hem kendimizin hem de çevremizde bulunan insanların konforlu bir yaşam sürmesi için son derece önemlidir. Ayrıca siz ve çevrenizdeki diğer insanlar bu kurallara uymadığı durumlarda sorumluluklarımızı yerine getirmekte de zorlanırız. Ortak kullanım alanlarının bireysel alanlara oranla farklı olmasının sebebi, başka insanları da etkilemesidir.

Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kurallarına uyduğumuz taktirde hem sizin sağlığınızı hem de çevrenizde bulunan diğer insanların sağlığını korumak adına çok önemlidir. Ayrıca arkadaşlarınız ya da çevrenizde bulunan diğer sevdiğiniz insanların bu kurallara uymaması durumunda onları uyarmalı ve doğrusunu göstermelisiniz.

Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kurallarıyla alakalı sizler de kendi düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın