Vajinaya Krem Sürülür mü? Hangi Kremler Sürülebilir?

Vajinaya krem sürülür mü, momecon sürülür mü, hangi kremler uygun olur gibi konularda güncel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Vajinaya krem sürülür mü sorusu için net bir cevap veremeyiz çünkü bu hangi kremden bahsedildiğine göre değişiklik göstermektedir. Vajinaya sürülebilen kremler ve sürülemeyen kremleri yazımızda sizlerle paylaşacağız. Evde daha önceden kullandığımız pek çok krem bulunuyor ve bunları bilgisizce vajinaya sürmek zarar verebilir. Çünkü vajina son derece hassas bir organdır ve hijyen gerektirmektedir. Yanlış kremler uygulamak yarar yerine zarar verecektir.

Vajina yapısı gereği kendi kendisini temizleyen bir bölgedir, bundan dolayı temizliği esnasında bile dikkatli olunmalı ve kimyasal ürünlere tereddütle yaklaşılmalıdır. Hatta çoğu zaman temizlik esnasında bile sadece su ile yıkamak dahi yeterli olacaktır. Vajinanın güzel kokması adına deodorant, losyon ve benzeri kimyasal içerikleri kullanmak zaman zaman enfeksiyonlara ve farklı tür zararlara yol açabilmektedir. Bu yüzden bu ve benzeri ürünleri kullanmaktan olabildiğince kaçırmak gerekmektedir.

Vajinada görülen rahatsızlıklar kaynaklı olarak zaman zaman kremler kullanılabilmekte, bunlar dışında içeriği bilinmeyen ve doktor tavsiyesinde içerikler kullanmak vücudunuza zarar vermenize sebep olabilir. Vajinaya krem sürülür mü sorusu için uygulayabileceğiniz ve uygulanmaması gereken kremlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Vajinal Krem Nedir? Nasıl Sürülür?

Vajinaya sürülebilen kremlere genel olarak vajinal krem adı verilmektedir. Ancak bu tür kremlerin amaçları, yöntemleri birbirinden fakrlıdırlar. Vajina şikayetinizle alakalı bir uzmandan yardım aldıktan sonra kullanmanız için sizlere uygun bir krem verilecektir. Yazımız boyunca yer vereceğimiz kremlerin her birisi uzman tavsiyesi olarak kullanılmalıdır, genel anlamda hastalıklara karşı ya da estetik anlamda kullanılmalıdırlar.

Vajinaya Krem Sürülür mü? Hangi Kremler Sürülebilir?

Vajinal krem ne işe yarar sorusu için ise yine tek bir yanıt vermek pek mümkün değildir. Zaman zaman vajinada bakteri ve enfeksiyon benzeri sorunlar meydana gelebilmektedir, bu gibi sorunları aşmak için vajinal kremler kullanılmaktadır. Ayrıca cinsel sağlık durumu için de zaman zaman vajinal kremler kullanılmaktadır. Vajinal kremin kullanılma şekli ve sürülme şekli kremden kreme göre farklılılar göstermektedir, bazıları vajinanın içerisine sürülürken bazıları vajina dışına sürülmektedir. Bu uygulama esnasında doktorun tavsiye ettiği ölçüde ve şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Vajina İçine Krem Sürülür mü?

Doktorun aksini söylemediği durumlarda vajinanın içerisinde krem sürmek doğru değildir. Yukarıda da söylediğimiz gibi vajina çok hassas bir bölgedir, bilinçsizce krem sürmek kişide ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden sorunun cevabını bizden değil doktorunuzdan almalısınız.

Vajinaya Sürülebilen Kremler Nelerdir?

Tiokonazol, Butokonazol, Fentikonazol Nitrat, Mikonazol, Sertakonazol, Travazol gibi kremler vajinaya sürülebilen vajinal kremlerdir. Vajinanın neresine ve nasıl sürüleceği ise doktorunuz tarafından söylenecektir. Bu kremler genel olarak amaçlarına göre vajinal rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.

Anestol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya anestol krem

Anestol krem sürülen bölgede kısa süreli bir uyuşukluk hissi sağlayan anestezik yapıda bir kremdir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde sürüldü bölgede geçici süreli uyuşma ve hissizlik oluşmasını sağlar. Tek seferde 5 MG doz şeklinde uygulanır, bu da ortalama olarak bir nohut tanesi büyüklüğü kadardır. Kremin etkisi genel olarak 30 dakika ila 1 saat arasında sürmektedir. Anestol krem amacından dolayı tek başına kullanıldığında herhangi bir hastalık için tedavi edici etkisi yoktur. Genellikle acı oluşturacak işlemlerden önce sürülmekte ve acı eşiğini yükseltmek hedeflenmektedir. Acı eşiğini yükseltmek istediğiniz zaman 15-20 dakika önce bölgeye uygulamanız gerekmektedir.

Vajinaya uygulandığı zaman ıslak ve nemli mukoz tabakası sebebiyle yakıcı bir etki oluşturur. Vajinanın yapısından dolayı krem etkisi tam olarak gösteremez ve uyuşukluk hissini tam olarak sağlayamaz. Her ne şekilde olursa olsun, vajinanın içine sürülmemelidir.

Anestol Pomad tek bir amaçtan ziyade pek çok farklı tedavi için aktif olarak kullanılabilen bir kremdir. Kaşıntı, yanık, mantar gibi cilt sorunu kremlerinde farklı kremlerle beraber kullanılmaktadır. Ayrıca bu etkiler dışında cinsel ilişki esnasında da kullanılmaktadır, erkeklerin ilişki esnasında erken boşalmasını engellemek ve kadınlar ilişki esnasında acı duyuyorsa bunu azaltmak için kullanılır. Anestol Pomad kullanıyorsanız ya da kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka vajinanın dışına sürmelisiniz, içine sürmemeniz gerekmekte. Vajinanın dışına süreceğiniz durumlarda da 1 nohut tanesi büyüklüğünü geçmemeye özen göstermelisiniz.

Eğer cinsel ilişkiye girmeden önce kullanmayı düşünüyorsanız, vajinanın dış yüzeyine ilişkiye girmeden 15-20 dakika önce bir nohut büyüklüğünde kullanılmalıdır. Ayrıca krem açık yaralara ve deforme olmuş derilere uygulanmamalıdır.

Hametan Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya hametan krem

Hametan genel olarak ciltte oluşan yanıklar için kullanılan bir kremdir. Güneş yanıtı, pişik oluşumu gibi cilt sorunlarında sıkça kullanılan bir kremdir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan Hametan kremin vajina içerisine kaçmamasına özen göstermelisiniz.

Exoderil Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya exoderil krem

Exoderil ciltte mantar gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Ciltte bulunan sorunlu bölgeye nohut büyüklüğünde Exoderil sürülerek yavaş hareketlerle yedirilerek uygulama yapılır. Kaşıntı, mantar ve egzama gibi çeşitli cilt problemlerine Exoderil krem iyi gelmektedir.

Exoderil krem kullanmak için mutlaka doktora danışmalı ve kullanmaya öyle başlamalısınız, krem yine vajinanın iç kısmına sürülmez.

Travogen Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya travogen krem

Travogen cilt üzerinde bulunan kızarıklık, pul tipinde dökülme, mantar ve kaşıntı gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bir kremdir. Genital bölgede sık sık pişik ve mantar gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir, Travogen krem bu gibi sorunlara karşı işe yaramaktadır. Travogen krem vajinaya sürülebilir. Paragrafın basında bahsettiğimiz gibi problemleriniz varsa doktor gözetiminde Travogen kullanabilirsiniz.

Fucidin Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya fucidin krem

Bakteriyel ve enfeksiyon kaynaklı ortaya çıkan sorunlara karşı kullanılan kremler arasında olan Fucidin antibiyotik içerikli bir kremdir. Ayrıca egzama tedavisi için de kullanılabilmektedir. Hali hazırda enfekte olmuş ya da enfekte olma durumu olan yerlere Fucidin kullanılabilir. Fucidin’in bu kadar sık kullanılmasının sebebi piercing, kulak deldirme gibi işlemlerde enfeksiyona karşı kullanılmasıdır. Ayrıca bazı durumlarda sivilcelere karşı da kullanılmaktadır.

Fucidin krem vajinaya sürülür mü sorusunun cevabı ise, doktor önerisinde evet kullanılabilir. Ancak diğer kremlerde olduğu gibi bunda da vajinanın iç kısmına kaçmaması son derece önemlidir.

Dermovate Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya dermovate krem

Ciltte bulunan iltihap, kızarıklık ve şişlik gibi durumların tedavisinde Dermovate krem kullanılmaktadır. Özellikle sedef hastalığı ve egzemada iyi işler çıkaran krem alerjik durumlarda da iyi işler çıkarmakta. Dermovate krem doktor gözetiminde vajinaya uygulanabilir. Vajinal mantar, vajina mayası, vajina bölgesinde kaşıntı gibi durumlarda tedavi için Dermovate krem kullanılması önerilir. Kremi kullanırken vajinanın dış yüzeyine kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Mantazol Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya mantazol krem

Mantazol genel olarak iltihap, alerji gibi sorunlara karşı iyi gelmektedir. Mantazol krem vajinaya sürülür mü sorusu da sıkça sorulan bir sorudur. Mantazol krem vajinaya doktor tavsiyesiyle sürülebilir bir kremdir. Ayrıca vajinal mantar ve benzeri rahatsızlıklarda kullanılabilir. Yalnızca kremi kullanırken doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmalı ve dışına çıkmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Mantazol krem vajina içine sürülür mü sorusunun yanıtı ise değişkendir. Bundan dolayı doktorla görüşmeden Mantazol krem sürmemeniz gerekir, kremi nereye süreceğiniz konusunda ise doktor karar verecektir.

Momecon Krem Vajinaya Sürülür mü?

vajinaya momecon krem

Momecon krem oldukça geniş bir tedavi yelpazesine sahiptir, başlangıçta sedef hastalığı olmak üzere alerjik ve iltihaplı cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde şişlik ve kızarıklık gibi şikayetlerde kullanılan Momecon krem, son derece meşhur bir kremdir.

Momecon krem vajinaya sürülür mü sorusunun yanıtı da diğer yazıların aksine hayırdır. Momecon krem yapısından dolayı vajinaya uygulanmaz, içindeki bileşenler vajinaya zarar verebilmektedir.

Vizyu.com sizlere yarar sağlayacak çeşitli bilgileri güncel olarak konu alarak sizlere faydalı olmayı misyon edinmiştir. Ayrıca sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum yapın